Szpitalny dom starości już nie istnieje!

Szpitalny dom starości już nie istnieje!

Rynek usług senioralnych w Polsce stale rośnie. Co chwilę, można dowiedzieć się o nowopowstających domach opieki na terenie całej Polski. Jednak bez przerwy powszechnie mówi się o placówkach opiekuńczych w kategorii domów starców. Dlaczego ten tok myślenia ciągle jest tak mocno zakotwiczony w świadomości Polaków? Czy jest możliwość żeby go przełamać?

Popyt na usługi placówek opiekuńczych w Polsce jest bardzo duże. Bez wątpienia jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Dane statystyczne mówią, że dwa miliony Polaków nie może poradzić sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak zrobienie zakupów, przyrządzanie posiłków, czy wykonanie codziennej higieny. Ponadto, około dwustu tysięcy osób potrzebuje codziennej pomocy w podstawowym funkcjonowaniu. Również spora grupa seniorów nie mając problemów z poruszaniem się nie radzi sobie z odnalezieniem się w społeczeństwie mając problemy z uczestniczeniem w życiu społecznym oraz załatwianiem urzędowych spraw.

Dom starców nie taki straszny, jak go malują

Rzesza rodzin nie radzi sobie z opieką nad schorowanymi członkami, a wiele z nich robi wszystko by zapewnić podstawową opiekę równocześnie będąc bezradnymi wobec samotności i problemów w kwestii odnalezienia się w codziennym życiu. Opieka nad osobą starszą w większości przypadków wymaga dopasowania szczegółowej organizacji wszystkich członków rodziny. Tymczasem, ośrodki dla seniorów przez wiele osób często traktowane są na równi z domami starców. Jest to stereotyp, który zakorzenił się w świadomości wielu Polaków, którzy domy starców wyobrażają sobie, jak szpitale. Wielu ludzi ma też nieprzyjemne doświadczenia z tzw. DPSami. Powoduje to fakt, że duża ilość rodzin, myśląc w kategoriach domów starców nie korzysta z usług senioralnych lub decyduje się na opiekę przydomową, pomijając aspekt komfortu psychicznego seniorów. W takiej sytuacji poszkodowane są same osoby starsze. Wizerunek szpitalnego domu starców ma niewiele wspólnego z prawdziwym obrazem. Funkcjonuje dużo ośrodków, które oprócz opieki medycznej i wysokich standardów mieszkaniowych, skupiają się na zapewnieniu rozwoju i dobrostanu psychicznego poprzez spotkania grupowe i aktywizacyjne.